Skip to content Skip to footer

Bieži uzdoti jautājumi par kompostu un tualetēm

Vai komposta tualetei ir jāatrodas iekšā vai ārā?

Iekšā. Tā ir daudz komfortablāk, nekā aukstumā un lietū. Ja tualete ir ārā, tad saturs ziemā sasalst un to ir grūti ievietot komposta kaudzē. Uz tualetes satura vienmēr ir jābūt tīru, smalku, mazliet mitru zāģu skaidu kārtai, lai telpā nebūtu nekādu smaku.

Vai tualetes trauku var neiztukšot ilgu laiku?

Tualetes trauku var glabāt neiztukšotu mēnešiem ilgi. Vajag tikai pārklāt visu ar tīrām zāģu skaidām vai citu pārklājuma materiālu.

Vai tualetes traukā saturs kompostējas?

Nē. Tas traukā nekompostējas. Tas sāks kompostēties vienīgi komposta kaudzē.

Kad ir laiks iztukšot tualetes trauku?

Ja ir jāpaceļas, lai varētu nokārtoties pa lielam, tad trauks ir pilns un ir pienācis laiks nomainīt to pret tukšu.

Kāpēc tualete nesmird?

Tāpēc, ka tiek izmantots piemērots pārklājuma materiāls – tas novērš visas smakas. Tas ir iemesls, kāpēc šādu tualeti var izmantot visur, ieskaitot ofisu un guļamistabu. Ja pēc nokārtošanās neko neber virsū, tad smird ļoti stipri.

Kāpēc komposta kaudze smird tā, ka kaimiņi sūdzas?

Ja kompostējamo materiālu ne ar ko nepārklāj, tad kaudze smird, un ir pilnīgi pareizi, ka par to sūdzas kaimiņi. Uz kompostējamā materiāla vienmēr ir jābūt uzbērtai vai uzliktai pietiekamai tīra pārklājuma kārtai, tad pilnīgi nekas nesmird.

Kāpēc no komposta kaudzes nekas nesūcas ārā?

Ja kaudzes apakšā zemē ir izveidota iedobe un ja zem kaudzes ir paklāts pietiekami daudz tīra pārklājuma materiāla, tad nekas nekur nesūcas. Kompostēšanas laikā tiek patērēts daudz mitruma, tāpēc nav kam sūkties, drīzāk ir jāpievieno ūdens, lai uzturētu pietiekamu mitrumu kaudzē.

Vai komposta kaudze ir jāatdala no zemes ar ūdensnecaurlaidīgu barjeru?

Nē. Komposta kaudzes kontakts ar zemi ir nepieciešams.

Ar ko noblīvēt tualetes sēdekli?

Nekāda īpaša blīvēšana nav nepieciešama. Tā saucamais blīvējums ir pārklājuma materiāls, ko katru reizi pēc tualetes izmantošanas ber virsū.

Vai kompostā var izmantot šķeldu? Ko vēl var izmantot?

Nevajag izmantot šķeldu un ēveļskaidas. Šķelda kompostējas pārāk ilgi. Ēveļskaidas kompostējas labāk, tomēr ilgi un no tām neiznāk labs komposts. Šķelda un ēveļskaidas nemaz neder kā pārklājums tualetē, jo neaptur smaku. Tās neveido labu oglekļa un slāpekļa attiecību, tāpēc komposta temperatūra nepieaug. Tualetē ir jāizmanto smalkas skaidas. Kaudzē var likt sienu, salmus, nezāles, lapas.

Ja vienā reizē iztukšoju vairākus tualetes traukus, vai ir katru reizi jāuzber pārklājums, lai kaudzē būtu pietiekami gaisa?

Nē. Gaiss jau ir zāģu skaidās, kas tiek bērtas tualetes traukos. Visu trauku saturu ievieto bedrē kaudzes centrā un pēc tam pārklāj. Ir kļūdaini veidot kārtas kaudzē – ja liek pārāk daudz pārklājuma materiāla, tad kaudze kļūst sausa un nemaz nesilst. Kaudzē ir jābūt gan gaisam, gan mitrumam.

Vai var papildināt komposta kaudzi, kas pārklāta ar sniegu?

Var likt kompostējamo materiālu sniegā kaudzes vidū. Lielākā problēma ziemā ir tāda, ka pārklājuma materiāls sasalst, tāpēc to vajag apklāt ar plēvi vai sabērt atkritumu urnā uz riteņiem un ievest siltā garāžā vai pagrabā.

Vai varu vienkārši samest kaudzē to, kas paredzēts kompostam?

Nē! Kompostējamais materiāls ir jāieliek kaudzē, nevis uz tās. Kaudzei vienmēr ir jābūt pārklātai ar pārklājuma materiālu, un komposta materiālam vienmēr ir jābūt iekšpusē.

Vai vienai komposta kastes malai ir jābūt atvērtai? Vai pilsētā tai nav jābūt slēgtai?

Atvērta mala nav nepieciešama. Pilsētā ir labi veidot komposta kasti ar visām četrām sienām (viena var būt noņemama), kas pārklāta ar smalku žoga sietu, lai kaudzē neiekļūst žurkas un lielāki dzīvnieki. Siets apakšā nenāk par ļaunu.

Kur glabāt zāģu skaidas?

Ja pagalmā ir pietiekami vietas, tad kravas mašīna var vienkārši izbērt kaudzi netālu no komposta kaudzēm. Ja tas nav iespējams, tad var izmantot kūdru, kas ir iepakota un ko var glabāt telpās. Skaidas var glabāt atkritumu konteineros uz riteņiem. Var uzbūvēt skaidām atsevišķu glabātavu.

Kā pārliecināties, ka komposta kaudzes stūros temperatūra pieaug pietiekami, lai nogalinātu patogēnus?

Neviens nevar būt pilnīgi pārliecināts par visām sīkajām detaļām komposta kaudzē. Ja rodas šaubas, var gatavināt kompostu papildus vēl vienu gadu, pārbaudīt kompostu laboratorijā vai izmantot to nepārtikas augu audzēšanā.

Vai var ierīkot komposta kaudzi zem mājas un nokārtoties tajā?

Jā. Taču jāskatās, lai nebūtu problēmu ar smaku.

Vai kompostā var likt gaļu un saldumus?

Jā, tie kompostējas kā jebkurš cits organisks materiāls. Tie ir jāliek kaudzes centrā un jāapklāj ar pārklājuma materiālu.

Kā ir ar būvatļaujām un citiem ierobežojumiem?

Daudzi domā, ka valdības birokrāti ir pret komposta tualetēm. Tā ir vairāk paranoja nekā patiesība. Tā kā atkritumu pārstrādes problēmas pieaug, tad alternatīvi risinājumi kļūst populārāki. Iestādes lēni pieņem jaunas idejas, taču, ja ar tām konstruktīvi sadarbojas, tad iznākums ir pozitīvs visiem.

Ko darīt, ja kompostā ir mušas un žurkas?

Mušu nav, ja komposts ir kārtīgi pārklāts. Ja ir žurkas, tad visa komposta kaste ir jāietin drāšu sietā.

Vai var izmantot lapu koku zāģu skaidas kompostam?

Jā. Vajag pārliecināties, ka nav zāģēti impregnēti koki.

Vai var būvēt komposta kastes no dzelzceļa gulšņiem?

Kreozots nav labs kompostam, tāpēc gulšņi nav ieteicami.

Vai var likt kompostā suņu mēslus?

Labi kompostējas gan suņu, gan kaķu izkārnījumi. Var likt kompostā arī nobeigušos suņus un kaķus. Ja nav vēlēšanās likt mēslus kopējā kompostā, tad var tiem taisīt atsevišķu komposta kaudzi.

Vai var likt kompostā kafijas filtrus un grila pelnus?

Var likt kompostā kafijas filtrus, biezumus un vecas pupiņas. Arī tējas maisiņus. Pelnus labāk kaisīt uz puķu dobēm.

Ja nevēlos likt kompostā savas fēces tagad, vai varu to darīt, kad ārkārtas situācijā atslēgs ūdeni?

Protams, kompostu var sākt veidot jebkurā brīdī, ja ir sagatavots pārklājuma materiāls (skaidas, lapas u.tml.) un ir gatava komposta kaste. Kompostēšanas process rit labāk, ja ievieto kompostā mēslus, urīnu un citus ar slāpekli bagātus organiskos materiālus, piemēram, zaļu zāli.

Vai komposta kaudze var pārkarst?

Jā, var. Ir labāk, ja kaudze nav ļoti karsta un stāv ilgāku laiku. Taču ir ļoti ticams, ka komposta temperatūra nebūs pietiekama, jo parasti kaudze ir par sausu (vajag kompostēt visu urīnu) vai tajā tiek likta šķelda un ēveļskaidas (nevajag tās likt kompostā, vajag izmantot zāģu skaidas), vai ir pārāk daudz pārklājuma materiāla (pārklājumu nevajag likt kārtās, tam ir jāatrodas gar malām un uz visas kaudzes virsas).

Vai var kompostēt lielas ģimenes cilvēkmēslus? Vai nebūs pārāk daudz darba?

5-10 cilvēku ģimene vidēji piepilda vienu 20 litru trauku dienā. Lielākā problēma varētu būt pārklājuma materiāla sagāde – arī 20 litri dienā. Būs nepieciešamas vairākas komposta kaudzes un vieta, kur tām atrasties.

Vai var taisīt kompostu applūstošās pļavās? Vai tualetes bedre tādā vietā ir piemērotāka?

Tā nevajag darīt. Kompostam ir jāatrodas sausumā, un tualetes bedre piesārņo ūdeni.

No kā vēl var taisīt komposta kastes?

Viens variants ir divi cilindri no drāšu sieta, viens otrā. Starp tiem saspaida lapas, vidū liek kompostējamo materiālu. Cits variants ir komposta kaste no taisnstūrveida siena ķīpām. Vēl viens variants ir kaste no paletēm, kas sasietas vai saskrūvētas kopā, veidojot kasti.

Vai var dezinfekcijai izmantot hlora balinātāju?

Nē. Tas piesārņo vidi. Var izmantot ūdeņraža pārskābi vai vienkārši ziepes un ūdeni.

Pārējie šīs sērijas raksti:

Komposta un tualetes veidošana un izmantošana

Kāpēc kakājat dzeramajā ūdenī?

Ieguvumi no komposta

Mīti par kompostu

Pirmatnējais komposts

Ar kompostu saistīti dati un tabulas

Fēčfobija

Rakstu avots: grāmata “The Humanure Handbook”